11 listopada-narodowe Święto Niepodległości

niedziela, 2 listopada 2014

Narodowe Święto Niepodległości – najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.


11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. 
Choć rangę państwową dzień 11 listopada zyskał dopiero w 1937 r., w czasach II Rzeczypospolitej obchodzono go od 1920 r. wyjątkowo uroczyście. Przez ulice miast przechodziły defilady paradnie ubranych wojsk, odbierane przez wodza państwowego marszałka Józefa Piłsudskiego ,uznawanego za ojca niepodległej Polski.
Józef Piłsudski


Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe z powodu narażenia na dotkliwe represje.Jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. W dniach poprzedzających 11 listopada pomniki przystrajano biało-czerwonymi kwiatami i proporczykami, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej mocowano flagę narodową. 
W 1945 r. zostało zastąpione innym świętem, obchodzonym 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r., który praktycznie wprowadził ustrój komunistyczny w kraju. W pierwotnym kształcie święto przywrócono dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 r.
Dla  Polaków to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Wielu katolików uczestniczy tego dnia w mszach za ojczyznę.
Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu  Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przyznawane są odznaczenia wojskowe i awanse.. Inne formy obchodów to: Bieg Niepodległości organizowany od 1989 w Warszawie, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady historyczne, koncerty patriotyczne czy parady ulicami miast, np. Marsz Niepodległości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
FREE BLOG TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS