Drzewo-Wowy.

środa, 14 października 2015



Kasztanowiec



Kasztanowiec zwyczajny lub inaczej biały  często bywa mylnie nazywany kasztanem. Błędna nazwa bardzo przylgnęła do tej tego pięknego. Kasztanowiec zwyczajny jest dużym i rozłożystym drzewem, o szybkim wzroście i regularnym, ładnym pokroju. Posiada niezbyt gęstą, kopulastą, rozłożystą koronę i najczęściej dorasta do ok. 20-30 m. wys. Jego wielkie liście  mają kształt dłoniasty i złożone są z 5 – 7 odwrotniejajowatych, podłużnych liści, których brzegi są delikatnie ząbkowane. Wczesną wiosną rozwijają się one z wyjątkowo dużych pąków, które pokrywa lepka wydzielina. W sezonie wegetacyjnym liście mają kolor ciemnej zieleni, jesienią przebarwiają się natomiast na intensywnie żółto-pomarańczowe kolory. Przez nastaniem zimy opadają, a drzewo przechodzi w stan spoczynku. Nie tylko liście u tej rośliny są imponujące. Pojawiające się wiosną  miododajne, kremowo-białe kwiaty, zebrane w wyprostowane, sztywne, wiechowate kwiatostany osiągają niebagatelną długość nawet 30 cm. i są bardzo dekoracyjne. Po przekwitnieniu przekształcają się w maleńkie, zielone, najeżone owocki, które jesienią  dojrzewają   i wypadają z wnętrza kolczastych torebek jako doskonale nam znane, brązowe kasztany.

 Ciekawostki:Współcześni naukowcy, zainspirowani skutecznością ludowej medycyny, zdecydowali się przyjrzeć kasztanowcowi bliżej i poddali go dokładnym badaniom. Odkryli we wszystkich jego częściach, czyli w kwiatach, korze, nasionach i niedojrzałych owocach, a także w liściach – saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna
Kasztanowiec to kompas do określania pór roku. Listnienie drzew uważa się za oznakę nadchodzącej wiosny (przedwiośnie). Kwitnienie wskazuje na wiosnę w pełni, dojrzewanie owoców na wczesną jesień, zaś zmiana barwy liści oznacza koniec jesieni.






LIPA

Lipa drobnolistna osiąga wielkość około 25-40 m. i średnicę do ponad 100 cm. Pień jest prosty do połowy wysokości wolny od gałęzi. Kora w młodości gładka, zielonkawoszara, z wiekiem płytko i podłużnie spękana, ciemnoszara do czarniawej. Liście małe 6-7 cm długości, skośne, sercowate z piłkowanym brzegiem. Pod spodem liści charakterystyczne rudawe włoski w kącikach nerwów. Kwiaty żółtawe w luźnych baldachach na długich szypułach. Owoce to małe, okrągłe i gładkie orzeszki, łatwo pękają

Ciekawostki: Największa lipa drobnolistna rośnie w Cielętnikach gm. Dąbrowa Zielona, byłe woj. częstochowskie. Jej wiek wynosi 517 lat, obwód 992 cm, pierśnica 315 cm, wysokość 35 m.Lipa należy do drzew silnie  nektaryzujących, masowo oblatywanych przez pszczoły. Kwiaty lipy odznaczają się typowym silnym, miodowym aromatem.  Kwitnie w końcu czerwca i lipcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
FREE BLOG TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS