DRZEWA JAKUBA

poniedziałek, 7 września 2015



KASZTANOWIEC
  Kasztanowiec zwyczajny pochodzi z rodziny mydleńcowatych, potocznie (choć mylnie) nazywany jest kasztanem. To gatunek bardzo popularny w naszym kraju. Drzewo jest bardzo okazale, może mieć nawet 35 metrów wysokości. Kasztanowiec ma bardzo dużą, kulistą koronę. Posiada także  liście o długości do 25 cm. Mają one kolor ciemnej zieleni, jesienią natomiast zmieniają kolor na żółto-pomarańczowy. Przed nastaniem zimy opadają.
  Kasztanowiec wydaje owoce, które dojrzewają na przełomie września i października. Kasztany służą czasem jako pokarm dla dzików, saren i jeleni.


  Drewno z kasztanowca jest elastyczne i dość twarde. Wytwarza się z niego beczki na wino, wykorzystywane jest także w tokarstwie i do produkcji mebli.
Najstarszy kasztanowiec zwyczajny ma ponad 230 lat, rośnie w Lubiniu w województwie  leszczyńskim.
   
Ciekawostka:)
Wrogiem kasztanowca jest szrotówek kasztanowcowiaczek. Wyrządza on duże szkody w koronie drzewa, czego skutkiem jest zasychanie i przedwczesne opadanie liści. By chronić drzewa przed tym szkodnikiem, zakłada się wokół pnia lepkie taśmy i stosuje preparaty ochronne.
      










                 

         KLON ZWYCZAJNY

  Klon pochodzi z rodziny mydleńcowatych. W Polsce jest to popularne drzewo, które wyrasta na wysokość ponad 5 metrów. W innych krajach Europy Środkowej może osiągnąć nawet 50 metrów.
  Klony rosną w parkach, przy alejkach, najczęściej w nasłonecznionych miejscach. Drzewo to ma okrągły pień i rozłożystą koronę. Posiada także duże, mierzące około 15 centymetrów liście. Owoce klonu to charakterystyczne dwuskrzydlaki z orzechem w środku. Orzech ten nie jest jadalny. Kwiaty kwitną pod koniec kwietnia.
   Jeżeli nasiono klonu oderwie się od rośliny, zaczyna obracać się wokół swojej osi i może opaść bardzo daleko od drzewa.
   
 Ciekawostka:)

  Ciekawostką jest fakt, że w Kanadzie sok ściekający z naciętych pni wykorzystuje się do robienia smacznego, słodkiego syropu klonowego. Syrop jest gęsty, bogaty w sole mineralne: wapń, magnez, potas, fosfor. Zawiera również witaminy z grupy B. Podobno doskonale pasuje do naleśników, gofrów i innych deserów. W Polsce też można go kupić. Smacznego:)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
FREE BLOG TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS